הירחון אינו מתעדכן עוד, מוזמנים לבקר בתחנת העזרים:

הירחון אינו מתעדכן עוד, מוזמנים לבקר בתחנת העזרים:
הקליקו על התמונה לכניסה

יום שלישי, 4 בינואר 2011

ליקוי חמה

מה אתם חושבים: * עדכון 28/3/11 * בעיתון של אוניברסיטת בן-גוריון כתבו על פעילות התכנית מנהיגות מדעית בזמן ליקוי החמה החלקי (עמוד 4):
http://www.digitaler.co.il/magazines/bg/bg70/index.html

____________________________________________________________________

לכבוד ליקוי החמה שהתרחש ב4/1/11 עמוד מיוחד בנושא עם כתבות ותמונות בנושא !
כמו כן בשם כל התכנית "מנהיגות מדעית" ומצוות הירחון אנחנו רוצים לומר "כל-הכבוד!" לכל מי שהדריך בבית הספר שלו בזמן הליקוי!

11/1/11 - התווסף לעמוד ה
מייל שהוציא נצח אודות הפעילות לבחירי קרן רש"י ונציגי רשמות באר-שבע

המייל שהוציא נצח אודות הפעילות לבחירי קרן רש"י ונציגי רשמות באר-שבע
נצח-מנהל תוכניות האסטרונומיה, המחשבים והמנהיגות


שלום רב,

ביום שלישי, ה – 4/1/11, נראה בישראל ליקוי חמה חלקי, במהלכו הוסתר כחצי משטח השמש. מדובר באירוע נדיר יחסית – אירוע בסדר גודל דומה יראה מאזורנו רק בעוד כעשר שנים.

מרכז אילן רמון, במסגרת התוכניות מדעדודס, חשיפה לאסטרונומיה (יסודי), חשיפה לפיזיקה ואסטרונומיה (חט"ב), עבודת גמר באסטרופיזיקה והתוכנית למנהיגות מדעית, קיימו פעילות מדעית מיוחדת במהלך האירוע בעשרות מוקדי פעילות שבה השתתפו כ – 8,000 ילדי גן, בתי ספר יסודיים, בתי ספר תיכוניים וקהל רחב. במסגרת הפעילות ניתנו למשתתפים הסברים מדעיים אודות הליקוי וכן התקיימו תצפיות באמצעים מיוחדים: משקפיים מיוחדים לצפייה בשמש, טלסקופי שמש מיוחדים וטלסקופים שצוידו במסננים מיוחדים לצפייה בשמש.

קהל הצופים הגיב בהתלהבות ובהתרגשות רבה ונחשף, בחלקו בפעם הראשונה בחייו, לתופעת טבע מיוחדת בליווי הסבר מדעי מקיף. הפריסה הרחבה בעשרות מוקדים התאפשרה בזכות בני הנוער שהוכשרו להיות מדריכים צעירים במסגרת התוכנית למנהיגות מדעית וצוות הסטודנטים למדעים שמלווים אותם.
בשל מזג האוויר המעונן באותו יום, אזור באר שבע היה היחידי בארץ שבו נראה הליקוי ובמהלכו בוצעה פעילות מדעית. 

התקשורת המקומית והארצית סיקרה באופן רחב את הפעילות והיא פורסמה בין היתר בעיתונות המקוונת (אתר עיתון הארץ, nrg מעריב, ynet, ערוץ 2, אתר הידען ועוד), רדיו אזורי וארצי (רדיו דרום ורשת ב') וטלוויזיה מקומית (כתבה בת דקות אחדות בחדשות הוט – ערוץ 98).
מידע נוסף וקישור לחלק מהכתבות ניתן למצוא באתר בית יציב, בכתובת:

תודתי לצוות מרכז אילן רמון לנוער שוחר פיזיקה על העשייה המבורכת ולקהל המשתתפים על החוויה הבלתי נשכחת.

נצח פרביאש
מנהל תוכניות האסטרונומיה, המחשבים והמנהיגות
לצפייה בגודל מלא, הקליקו על התמונה
ליקוי החמה
היום ה-4/1/2011 , התרחש לו ליקוי חמה חלקי שניתן היה לראות אותו בשמי ישראלאני ועוד כמה מד"ציםהקמנו 'עמדהבכניסה לביה"ס וחיכינו לעוברים השבים שיתעניינו.
עד מהרה גילינו שרוב בית הספר מתעניין בזה ..
והרוב שאלו את אותה השאלה:
מהו ליקוי חמהליקוי חמה נוצר כאשר השמש מוסתרת במלואה או בחלקה על ידי הירח. כדי שליקוי מסוג זה יווצר צריך שהירח‬ ‫יעבור בין כדור הארץ לשמש, וכן שמסלולו לא יעבור מעל או מתחת לקו שמחבר את כדור הארץ והשמש – מסיבה זו‬ ‫איננו רואים ליקוי מידי חודש והם מתרחשים בתדירות שבין פעמיים לשמונה פעמים בשנה )אך בדרך כלל ליקויי חמה‬ ‫ולבנה מאוד סמוכים זה לזה עקב הדרישות על מסלול גרמי השמיים(. בעת ליקוי מלא שמי היום הכחולים מתחלפים‬ ‫למשך מספר דקות בשמיים שחורים וניתן אף לראות כוכבי לכת. בליקוי חלקי השמים נותרים כחולים ועדיין מסוכן‬ ‫להביט בשמש בעין לא מצוידת ממש כמו כל יום אחר.‬
צפייה בליקוי החמה מאפשרת לנו להרגיש בזמן אמת תנועה אסטרונומית של גופים שמימיים, דבר שבדרך כלל אינו‬ ‫מורגש עד כדי כך. ישנן דרכים רבות לצפות בליקוי אך חשוב ביותר שלא להביט באופן ישיר אל השמש שלא‬ ‫באמצעות מכשור מתאים. צפייה לא מוגנת בשמש עלולה לגרום לעיוורון חלקי וזמני או אפילו מלא וקבוע.‬ ‫שימו לב! - כאשר השמש מוסתרת בחלקה, כמות האור יורדת מה שמאפשר לנו להתגבר על מנגנוני ההגנה של‬ ‫הגוף ולפקוח את העיניים אל השמש. אבל הקרינה המסוכנת עדיין מגיעה לעינינו מהיקף השמש, ונכנסת היישר‬ ‫אל העיניים הפקוחות לרווחה. לכן, אסורה הצפייה הישירה גם במהלך ליקוי.‬ ‫ישנן שתי דרכים קלות ונוחות לצפייה בטוחה בשמש, אחת היא בעזרת חסימת מרבית עוצמת השמש לדוגמא בעזרת‬ ‫משקפי ליקוי, והשנייה באמצעות הקרנת הליקוי לדוגמה דרך משקפת פשוטה. חשוב להדגיש כי אין להביט בשמש‬ ‫בעין לא מוגנת!‬ ‫
ומה קרה היום היום התקיים ליקוי חמה חלקי בו הירח כיסה כ- 46% משטח השמש (57% מקוטר השמש) לצופה מישראל. ליקוי החמה החל בשעה 09:14, שיא הליקוי היה ב-10:41, וסוף הליקוי ב-12:16.

הליקוי הבא יהיה בשנת 2013 , אך הליקוי המלא, שבו הירח יסתיר באופן מלא את השמש ויהיה חושך בארץ , יקרה רק ב2027!אז ... נתראה ב2013 חברים :)
לצפייה בגודל מלא, הקליקו על התמונה
הדרכה זה הכי אחי! כתבה: נועה טרבס מנהלת הירחון
הגעתי היום למסקנה.. שלהדריך זה אחד הדברים שאני הכי אוהבת לעשות !
שנה שעברה הדרכתי על בסיס שבועי קבוצת תלמידים בכיתה ב' . השנה אני מדריכת שמים שלצערי ההדרכה לא נעשת על בסיס שבועי, אלא בכול פעם שאלעד מבקש (זה יכול להיות 1 לחודש או אפילו 2 בשבוע). אבל היום (4.1.2011.) הדרכתי לא פחות מ40הדרכות (לערכתי.. :) הרגלים קצת כואבות אבל ללא ספק נהניתי מאוד !!!
מי ששואל את עצמו איך יכול להיות 40 הדרכות ביום.. אז היום התרחש ליקוי חמה חלקי ( הירח כיסה 47% מהשמש) ומרכז אילן רמון בעזרתו של מנהיגות מדעית (אנחנו!) הפעיל באוניברסיטה 2 טלסקופי שמש ו15 מדריכים מעולים !
לכול מדריך היה 2 זוגות של משקפיים חוסמי קרינה (ממש לא מומלץ להסתכל על השמש בלעדיהם) ואיתם יצאנו להדרכות. בעצם משך ההדרכה לא אורכת יותר מ7 דקות, פרט לקבוצת נאס"א שלהם הסברתי הרבה יותר לעומק. ההדרכות היו כפיות, היו הרבה סטודנטים שמאוד התלהבו והתרגשו (הרי לא כול יום יוצא לך לראותך ליקוי חמה..) היו גם כאלה שמאוד מיהרו לשיעורים והיו שחשבו שאני עובדת עליהם ושציירתי על המשקפיים שמש אדומה.
ב10:40 היה שיא הליקוי שבו המוני אנשים רצו לראות את החמה דרך המשקפיים ולהביט בטלסקופ, הלחץ אפילו עשה את זה ליותר מהנה !
בשעה 12:20 הליקוי הסתיים בהרגשת סיפוק ענקית לכול המדריכים. ומי שפיספס את הליקוי... אל דאגה! ב-2013 שיהיה עוד ליקוי אך הוא יהיה קטן יותר מהליקוי הנוכחי. 

לצפייה בגודל מלא - הקליקו על התמונה !

ליקוי החמה של ה4 בינואר 2011:

ליקוי חמה נוצר כאשר השמש מוסתרת במלואה או בחלקה על ידי הירח. כדי שליקוי מסוג זה יווצר צריך שהירח יעבור בין כדור הארץ לשמש, וכן שמסלולו לא יעבור מעל או מתחת לקו שמחבר את כדור הארץ והשמש – מסיבה זו איננו רואים ליקוי מידי חודש. בעת ליקוי מלא שמי היום הכחולים מתחלפים למשך מספר דקות בשמיים שחורים וניתן אף לראות כוכבי לכת. בליקוי חלקי השמים נותרים כחולים ועדיין מסוכן להביט בשמש בעין לא מצוידת ממש כמו כל יום אחר.

צפייה בליקוי החמה מאפשרת לנו להרגיש בזמן אמת תנועה אסטרונומית של גופים שמימיים, דבר שבדרך כלל אינו מורגש עד כדי כך. ישנן דרכים רבות לצפות בליקוי אך חשוב ביותר שלא להביט באופן ישיר אל השמש שלא באמצעות מכשור מתאים. צפייה לא מוגנת בשמש עלולה לגרום לעיוורון חלקי וזמני או אפילו מלא וקבוע.

ישנן שתי דרכים קלות ונוחות לצפייה בטוחה בשמש, אחת היא בעזרת חסימת מרבית עוצמת השמש לדוגמא בעזרת משקפי ליקוי, והשנייה באמצעות הקרנת הליקוי לדוגמה דרך משקפת פשוטה. חשוב להדגיש כי אין להביט בשמש בעין לא מוגנת!

במרכז אילן רמון נעשה שימוש בשלושה סוגים שונים של מסננים לצפייה בשמש, משקפי ליקוי עשויות פולימר שחור שחוסמות 99.999% מהאור הנראה וחלק גדול עוד יותר של הקרינה התת-אדומה והעל-סגולה, מאותו חומר ישנם גם מסננים מיוחדים המתאימים לשימוש על גבי הטלסקופים הניידים מסוג ETX-125, טלסקופים ייחודיים לצפייה בשמש מסוג PST של Coronado בטלסקופ זה מותקן אינטרפרומטר, מכשיר שמאפשר מעבר של תחום תדרים צר מאד, כלומר רק תחום מאד קטן מכל קשת הצבעים מסוגל לעבור התחום העובר הינו של מימן מעורר דבר אשר מדגיש מאד את הפרטים שנראים על פני השמש.

דרך פשוטה מאד לצפות בליקוי בכל מקום היא בעזרת קמרה אובסקורה, חריר קטן מאפשר לאור לעבור אל מסך שעליו רואים את ההקרנה של השמש. באותו אופן אם יש לכם בבית תרבד (כף טיגון) עם חורים עגולים נסו להקרין דרכו את אור השמש, אם יש לידכם עץ שעליו מסתירים את רוב השמש אבל לא באופן מוחלט תוכלו לראות שלצלליות צורה מיוחדת בזמן זה. 

אם תרצו לראות מעט יותר פרטים אבל בעזרת אמצעים שיש בכל בית אפשר ליצור קאמרה אובסקורה משודרגת, במקום חריר קטן שיעביר את האור אפשר לשים מכשיר אופטי שייצור הגדלה של הדמות – טלסקופ או משקפת. כמובן שאסור להביט אל השמש דרך מכשירים אלו, אבל ניתן להקרין את האור שלהם אל דף נייר (לדוגמה נייר אפיה) ולראות עליו את השמש הלוקה. כדאי לא להשתמש במשקפת היקרה ביותר שמצאתם, וגם לא בטלסקופ הכולל מראות מכוון שעוצמת השמש שתוקרן עליהם יכולה לפגוע במכלולים האופטיים הללו.

מתי כדאי לצפות בליקוי? תוכלו לבדוק בתוכנה כגון סטלריום מתי הליקוי אמור להתחיל, אם תכיילו את השעונים שלכם לזמן מדויק ותמתינו להתחלת הליקוי או לסופו תוכלו לבדוק עד כמה התוכנה הזו מדויקת, אני באופן אישי חושב שאלו גם הרגעים הכי מעניינים לצפות בליקוי ולא דווקא בזמן ה"שיא" בו מראה הירח על השמש סטטי למדי.

*חשוב לזכור שייתכן שמזג האוויר לא יתחשב בנו ויגיעו עננים, נקווה לגשם בימים שלפני ואחרי, אבל לא בשלישי בבוקר. 

לחצו כאן להורדת מצגת המסבירה כיצד לבנות תותח שמש 

לחצו כאן לתמונות ולמידע נוסף מאתר קוסמוס - המרכז לציוד אסטרונומי.